❶ A PROJEKT | A Magyar Néphit Archívum keletkezéstörténete (Pócs Éva)
❷ HIEDELEMLÉNYEK | HIEDELEMELBESZÉLÉSEK | Az Archívum szerkezete
Az archívum felépítése nem követ semmiféle előre elhatározott kutatói rendszert; az adatok az anyag kiadta tematikus egységek fő és alcsoportjaiba vannak sorolva (minden szöveg kapott egy, a fő és alcsoportok sorszámaiból összetett egyedi számot; ennek alapján találhatók meg a digitalizált anyag mutatójának segítségével az eredeti, papíralapú szövegek is a megfelelő téma archívumi dobozában).
Az archívum témái felölelik a magyar néprajz kutatási hagyományai szerint néphitként számon tartott egész területet, vagyis a keresztény vallás rendszerével szorosan összefonódott, azzal együtt élt, de a keresztény tanok és a keresztény mitológia rendszerébe bele nem tartozó (vagy csak részben beletartozó) hiedelmeket.
- Emberi test 1147 adat
- Halál 56 adat
- Halál, halott 3890 adat
- Haláljelek 4101 adat
- Kincs 1021 adat
- Lakóház, háztartás 2030 adat
- Luca-nap 5157 adat
- Túlvilág 96 adat
- Tűz 1071 adat
A Pócs Éva szervezésében kialakított fő tematikus csoportok: a világmindenségre, égitestekre, állat- és növényvilágra, a lakott világ tér- és időszerkezetére, a túlvilág és evilág szellemlényeire, élőkre és holtakra, az emberi testre és lélekre.
- Állatember 344 adat
- Angyal 83 adat
- Bányaszellem 41 adat
- Csira 7 adat
- Démonok 35 adat
- Erdei lények 101 adat
- Gyík 18 adat
- Házikígyó 245 adat
- Kígyó 467 adat
- Kísértet 2411 adat
- Lidérc 2471 adat
- Luca 87 adat
- Nora,éjlány 141 adat
- Óriás 86 adat
- Orrszarvú 2 adat
- Ördög 874 adat
- Sárkány 245 adat
- Segítőszellem 50 adat
- Szecskó 6 adat
- Széldémon 26 adat
- Sztrigoj 14 adat
- Tabulények 25 adat
- Törpe 21 adat
- Tündér 1090 adat
- UFÓ 6 adat
- Üszöggyerek 363 adat
- Váltott gyerek 1086 adat
- Visszajáró halott 2456 adat
- Vízi lények 104 adat
A születési sajátságokra, természetfeletti képességű emberekre, a mágia jó és rosszindulatú specialistáira, ördögre és boszorkányra, tudósokra, látókra és gyógyítókra.
- Bába 142 adat
- Boszorkány 7760 adat
- Garabonciás 856 adat
- Halottlátó 810 adat
- Holdkóros 9 adat
- Gyógyító 240 adat
- Idővarázsló 55 adat
- Jós 61 adat
- Különleges módon születtek 418 adat
- Látó 8 adat
- Néző 31 adat
- Román pap 574 adat
- Szentember 178 adat
- Táltos 855 adat
- Tudós 673 adat
- Tudósok 1539 adat
- Veszettorvos 314 adat
Az emberi élet fordulóira vonatkozó, a háztartást és a gazdaságot átszövő, a munkákat kísérő, a gazdasági sikereket biztosító, az ember egészségét óvó, betegségeit gyógyító, divinációra, istenítéletre, áldozatokra, álmokra, látomásokra vonatkozó hiedelmek és rítusok. (Ezek közül a digitalizált változat nem tartalmaz minden csoportot, néhány csoport anyaga egyelőre csak a rendezett cédulaanyagban található meg.)
- Divináció - álom 1652 adat
- Divináció - előjel 2585 adat
- Divináció - jóslás 2244 adat
- Gazdálkodás 5053 adat
- Házimunka 1260 adat
- Ijedtség 845 adat
- Jeles napok 3379 adat
- Karácsony 2084 adat
- Szerelem, házasság 4868 adat
- Születés 11646 adat
- Rontás 2151 adat
- Szemverés 2303 adat
- Táplálkozás 1651 adat
- Tisztálkodás, öltözködés 426 adat
- UTazás / Közelekedés 102 adat
Az adatok nagy része több helyre is besorolható lenne. Nem kellett azonban emiatt többdimenziójú rendszert felépíteni, hiszen minden ezzel kapcsolatos skrupulustól megszabadítja a használót a digitalizált archívum mutatórendszere, amelynek segítségével bármely téma, résztéma (és természetesen az adat kontextusához tartozó minden részadat, a földrajzi helyektől az adatközlők neméig és koráig) könnyen megtalálható; és ez utóbbi jellemzők egyenként is, összességükben is, a fő témákhoz hozzárendelve is kereshetők.
A szövegek teljes beosztását, a három szinten tagolódó szerkezetet, mint az archívum tartalomjegyzéket, a 2. pont alatt találhatja a felhasználó. Valójában itt lehet előzetesen tájékozódni témák és témabokrok szerint. Az interaktív tartalomjegyzék használata során a témák csoportokra, a csoportok további alcsoportokra bomlanak, majd akár innen a konkrét szövegekre lehet „ugrani” mindenféle keresés nélkül. A konkrét (egyedi) szövegek ezt követően olvashatóak el a hozzájuk tartozó meta-adatokkal együtt.
❸ SZÖVEGEK | Az Archívum szövegeinek átírása, közlési elvek
A digitalizált Archívum szövegállománya az eredeti kéziratok, publikációk átírt változatait tartalmazza. Tehát nem forrásközlés, hanem tudományos segédanyagul szolgál az adatbázis. Az eredeti szövegek legépelése szöveghűen, az eredeti írásmódot, helyesírást követve történt, amikor és amennyiben ezt az 1960–2018 közötti évek írógépelési technikája megengedte. A kéziratokból és a publikációkból származó szövegekre egyaránt érvényes tehát, hogy az írásmódjukban esetlegesen előforduló pontatlanságok miatt elsődleges forrásként nem idézhetők, publikációjuk esetén a papíralapú Archívum analóg cédulájának vagy (ha már az is átgépelt változat) az eredeti forrásnak a visszakeresése szükséges lehet. Egy-egy szöveg az alábbi struktúra szerint került felvételre, meghatározva benne minden lehetséges meta-adattal:
ID |
$059663
egyedei rekord azonosító
Főcsoport |
Boszorkány
A téma
Csoport |
35. Akadályozza a közlekedést
A jelentésszervezés első szintje
Alcsoport |
01. Nem engedi el a járművet
A jelentésszervezés alsó szintje
Szövegtípus |
Hiedelemlények
A szöveg kategóriája
Forrástípus |
gyűjtés-közölt
Az eredeti forrás jellege, típusa.
Helyszín |
Karancskeszi
Gyűjtés helye, szöveg keletkezési helyszíne, feljegyzés helye.
Dátumtól |
1966
Feljegyzés időpontja (legtöbb esetben év, alkalmanként, hónap, nap is.)
Dátumig |
1966.
Feljegyzési időpont hiányában a gyűjtés lehetséges időtartama a dátumtól-dátumig tartó jelzéssel.
Gyűjtő, lejegyző |
Pócs Éva
Személynév (hiányos adat esetén "név nélküli" jelzéssel).
Adatközlő |
Szabó József
Személynév (hiányos adat esetén "név nélküli" jelzéssel).
Adatközlő életkora |
80 éves
A gyűjtés időpontjában feljegyzett életrajzi adat.
Adatközlő neme / nyelve / vallása / etnikuma / foglalkozása [ha ismert] |
Férfi / földműves
A gyűjtés időpontjában feljegyzett életrajzi adat, a szövegek tartalmi szűrését színesítő jelleg miatt felvéve, megalkotva.
Lelőhelyi jelzet |
Magyar Néphit Archívum, közölt szöveg
Az eredeti (analóg) szöveg őrzési helye, általában az első helyen őrzött gyűjteményre való hivatkozással. Ha máshol nem jelölt, akkor ez a Magyar Tudományos Akadémia BTK Néprajztudományi Intézetének Adattárát jelenti.
Publikáció |
Fejős Z. 1985.| 75. No. 935.
Rövidítés, ami a linken keresztül az irodalomjegyzékre mutat.
Átírt szöveg |
Egyszer gyüvünk haza Baksa Janival kocsival. Egyszer csak emelődik a kocsi, emelődik, olyan szépen megfordították a kocsit kerékkel felfelé, de a ló se nem prüszkölt, teljes csendben ment mondom, én meg a kocsi alá kerültem. Jön utánam Baksa Jani a másik kocsin. Mi van veled, azt mondja. Mondom neki. Aztán felállítottuk szépen a kocsit. Alig megyünk tovább vagy nyolc métert, megint újra felborították rám a kocsit, kereke felfelé. Nem is mertünk többet felülni a kocsira. Gyalog gyüttünk be a kerülőhöz, a ló vezetett be bennünket. Mondjuk aztán, hogy mi van. Hát azt mondja, ő is volt így, még a nap se volt lemenve egészen, elindult, hogy mán begyün a pusztára haza. Estétől reggelig, reggel 4 óra után tudott a lakására bevergődni. Addig mindig csak járkált.
A gyűjtött szöveg „átírt” állománya. Már közölt szöveg esetén hivatkozás a rövidítésben és az irodalomjegyzékben megadott forrás jelölés szerint szükséges.
Szófelhő |
Hiedelemlények − Boszorkány − Akadályozza a közlekedést: Nem engedi el a járművet − Boszorkány: Nem engedi el a járművet − Akadályozza a közlekedést − Nem engedi el a járművet − Nógrád vm.
Kulcsszavak, a szöveg rendezését segítő csoportok és csoportnevek leírásával, felsorolás jelleggel.ABC rendbe szedett teljes állományt a szófelhő rovatban találhatunk.
Néhány szó arról, mi nem került az archívumba, holott talán ott is helye volna (de egy másik archívumnak lett a részévé). A ráolvasások adatai nem szerepelnek a mágikus gyógymódok csoportjaiban, mert ezeket Pócs Éva eleve külön kezelte, egy saját ráolvasás-adatbázisban. Ezek a szövegek egy külön archívum részei maradtak a magyar szövegek rendszerező publikációi (Pócs 1985–1986; 2014; Ilyefalvi 2014) után is, majd Ilyefalvi Emese 2014-ben megkezdte egy nagy, teljes szöveganyagot tartalmazó digitális ráolvasás-adatbázis felépítését, ami csak lazán kapcsolódik a Néphit Archívumhoz (ebben minden ráolvasással kapcsolatos mágikus eljárás leírása megtalálható lesz). Nem került az archívumba a Népi Gyógyászati Archívumban szereplő, mágikus mozzanatot tartalmazó gyógymódok sora, kivéve néhány kiemelkedően fontos (elsősorban a rontással, szemveréssel, ijedtséggel kapcsolatos) betegségelképzelést és gyógyító eljárást – amelyek csak a Néphit Archívumban, vagy ott is nyertek elhelyezést. Végül: kimaradtak az aitológikus mondák illetve legendák, amelyek teljes szövegkorpusza egy nagy, mutatórendszerrel is ellátott, gyűjteményes kötetben készül megjelenni, Nagy Ilona gondozásában. Ez az anyag – ha az idő és az anyagiak engedik – a ráolvasásokhoz hasonlóan, az archívum egy másik elágazásaként – az elektronikus, internetre kerülő adatbázisnak is részévé lehet.
❹ SZEMÉLYEK | Gyűjtők, adatközlők
A személynév mutatóban mind a gyűjtőkre, mind az adatközlőkre (ha ezt a gyűjtő jelölte), keresni lehet. A nevek ABC rendbe rendezetten kereshetőek, külön a gyűjtőkre, külön az adatközlőkre való szűrés opciójával. A nevek mögötti szám adat az adott névhez tartozó cédulák (szövegek) számát mutatja. A nevek élő linkek, így a névhez tartozó adatok (szövegek) szűrt állományához juthatunk előzetes lekérdezés nélkül. Az összesítéseink szerint e változatos forrásanyag kiaknázásának eredményeképpen 3403 gyűjtési helyszínről 1846 gyűjtő révén kerültek adatok az archívumba. A digitalizált változatban a következő gyűjtőktől származik 1000-nél több adat: Diószegi Vilmos (7122 adat), Pócs Éva (4245 adat), Bosnyák Sándor (3390 adat), Magyar Zoltán (3014 adat), P Madar Ilona (2582 adat)
Az első 50 gyűjtő neve, akiktől nagyobb szövegállomány került a digitalizált állományba:
Az első 50 adatközlő neve, akiktől nagyobb szövegállomány került a digitalizált állományba:
❺ ARCHÍVUM | Gyűjtemények, gyűjteményes és gyűjtői kéziratok lelőhelyei
A szövegek eredeti gyűjteményi előfordulása és a gyűjteményi nevek rövidítésjegyzéke:
- Rövidítés | BBÁM (Szekszárd)
- Hosszú név | Béri Balogh Ádám Múzeum (Szekszárd)
- Jellege | Múzeum, Kézirattár
- Évkör | 1925-1925
- BBÁM (Szekszárd) − Béri Balogh Ádám Múzeum (Szekszárd) − Múzeum, Kézirattár − 1925-1925
- DJM (Szolnok) − Damjanich Múzeum Adattára (Szolnok) − Múzeum, Kézirattár − 1960-1965
- ÉNNA − Észak-dunántúli Néphit Atlasz (Budapest) Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet − Akadémia, Kézirattár − 1963-1963
- HOMNA (Miskolc) − Hermann Ottó Múzeum Néprajzi Archívuma (Miskolc) − Múzeum, Kézirattár − 1972-1977
- JAM (Makó) − József Attila Múzeum Adattára (Makó) − Múzeum, Kézirattár − 1926-1927
- JPM (Pécs) − Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Adattár (Pécs) − Múzeum, Kézirattár − 1947-1970
- KDM (Mohács) − Kanizsai Dorottya Múzeum (Mohács) − Múzeum, Kézirattár − 1900-1942
- KJNTA (Kolozsvár) − Kriza János Néprajzi Társaság Néprajzi Archívuma (Kolozsvár) − Magángyűjtemény, Kézirattár − 1990-1990
- KLTE NI (Debrecen) − Kossuth Lajos Tudományegyetem Néprajzi Intézetének Archívuma (Debrecen) − Egyetem, Kézirattár − 1959-1968
- Magyar Néphit Archívum − Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet, Budapest − Akadémia, Kézirattár − 1782-2014
- Magyar Néphit Archívum, Folklór Archívum sorozat − Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet, Budapest − Akadémia, Kézirattár − 1946-1987
- Magyar Néphit Topográfia − Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet, Budapest − Akadémia, Kézirattár − 1954-1975
- Magyar Néprajzi Atlasz − Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet, Budapest − Akadémia, Kézirattár − 1950-1979
- MFMA (Szeged) − Móra Ferenc Múzeum Adattára (Szeged) − Múzeum, Kézirattár − 1900-1967
- NM EA Kézirattár − Néprajzi Múzeum (Budapest) Etnológiai Archívum, Kézirattár − Múzeum, Kézirattár − 1850-2016
- PMA (Balassagyarmat) − Palóc Múzeum Adattára (Balassagyarmat) − Múzeum, Kézirattár − 1950-1953
❻ IRODALOM | Az Archívum publikált szövegeinek jegyzéke
A közölt szövegek irodalomjegyzéke ABC rendben:
- Rövidítés | Antalné Tankó M. 2003.
- Szerző | ANTALNÉ TANKÓ MÁRIA
- Teljes cím | Antalné Tankó Mária 2003: Gyimes-völgyi csángó népi gyógyászat. Budapest: Európai Folklór Intézet–L’Harmattan.
- Kiadás éve | 2003.
- Kiadás helye | Budapest
❼ SZÓFELHŐ | Az Archívum teljes szövegállományának kulcsszavai (motívumai)
A szófelhő tartalmazza a szövegek és a szövegekhez rendelt paratextus állomány kulcsszavazható állományát. A kulcsszavak ABC rendben és az előfordulások számával kerültek közlésre. Mintaként álljon itt az „ablak”-ra való rákeresés szólistája:
ablak 7 adat; ablak alá 1 adat; ablak előtt 2 adat; − ablak felé söprés 1 adat − ablak megdobálása 39 adat − ablakba szalag, homok 3 adat − ablakba tenni 2 adat − ablakhoz jön 9 adat − ablakkal 1 adat − ablakkeret betegre helyezése 3 adat − ablaknak repül 2 adat − ablaknak ütődik 32 adat − ablakon 4 adat − ablakon átnézni 1 adat − ablakon beadás 1 adat − ablakon benézés 1 adat − ablakon benézéssel 6 adat − ablakon benézni 18 adat − ablakon benézni – beteg lesz 1 adat − ablakon benézni – bőrbetegséget kap 3 adat − ablakon benézni – sárgaságot kap 12 adat − ablakon keresztül eladás 5 adat − ablakon ki- és beadás 7 adat − ablakon ki kell nézni 1 adat − ablakon kiadás 17 adat − ablakon kinézés 1 adat − ablakon kiszólni 5 adat − ablakot magokkal dobálják 2 adat − ablakot nyitnak 16 adat − ablakot nyitnak – lélek távozhasson 4 adat − ablakot nyitnak – ne legyen másik 1 adat – ablakot nyitnak – szellőztetnek 11 adat − ablakra nézés 4 adat − ajtó, ablak kinyitása 5 adat − ajtókat, ablakokat becsukják 39 adat − ajtókat, ablakokat becsukják – lélek maradjon vele 1 adat − ajtókat, ablakokat becsukják – macska ne menjen be 2 adat − ajtókat, ablakokat becsukják – ne feketedjen meg 2 adat − ajtókat, ablakokat becsukják – ne fúvódjon fel 15 adat − ajtókat, ablakokat becsukják – sötétben legyen 5 adat − ajtókat, ablakokat kinyitják 20 adat − ajtókat, ablakokat kinyitják – lélek ki tudjon menni 10 adat − ajtókat, ablakokat kinyitják – ne fúvódjon fel 1 adat − ajtóra, ablakra 4 adat − állat jelzi – bagoly / kuvik: ablaknak ütődik 22 adat − állat jelzi – denevér: ablaknak repül 2 adat − állat jelzi – kutya: ablakhoz jön 9 adat − állat jelzi – madár: ablaknak ütődik 10 adat − állatot dobnak be az új ház ablakán, ajtaján 104 adat − álom elfelejtése: ablakra nézés 4 adat − álom jelzi: ablak 3 adat − András-nap – nov.30.: szerelmi jóslás – magokkal dobálják az ablakot 5 adat
❽ TÉRKÉP | Az Archívum keletkezési és gyűjtési helyszínei interaktív térképen
❾ HELYNÉVTÁR | A gyűjtési helyszínek jegyzéke
A helynévtárba kerültek a gyűjtési helyszínek ABC rendben, névváltozatokkal, az 1910-es vármegye beosztás szerinti közigazgatási egységhez és néprajzi tájhoz rendelve, valamint georeferált (térképi) pozíciójukkal) térképen megjelenítve. A helynévtár az alábbi kategóriákat rögzítette településenként:
- Helynév | Abara
- Név-változatok | Oborín
- Közigazgatás (1910) | Zemplén vm.
- Néprajzi táj | Zemplén
- Ország ma | Szlovákia
- Szélességi koordináta | 48° 32' 39.1"
- Hosszúsági koordináta | 21° 53' 2.3"
Irodalomjegyzék az előszóhoz
- Balázs Lajos 1999: Szeretet fogott el a gyermek iránt. A születés szokásvilága Csíkszentdomokoson. Csíkszereda: Pallas-Akadémia.
- Balassa Iván 1963: Karcsai mondák. Budapest: Akadémiai Kiadó.
- Barna Gábor 1979: Néphit és népszokások a Hortobágy vidékén. Budapest: Akadémiai Kiadó.
- Berze Nagy János 1942: Baranyai magyar néphagyományok I–III. Pécs: Kultúra Könyvnyomdai Műintézet
- Bihari Anna 1980: Magyar hiedelemmonda katalógus. Budapest: MTA Néprajzi Kutató Csoport. (Előmunkálatok a Magyarság Néprajzához 6.)
- Bosnyák Sándor 1977: A bukovinai magyarok hitvilága I. (Világkép, mitikus alakok, jeles napok, álomfejtés). Budapest: MTA Néprajzi Kutató Csoport. (Folklór Archívum 6.)
- Bosnyák Sándor 1980: A moldvai magyarok hitvilága. Budapest: MTA Néprajzi Kutató Csoport. (Folklór Archívum 12.)
- Csőgör Enikő 1998: Tordatúr hiedelemvilága. Kolozsvár: Kriterion.
- Fejős Zoltán 1985: Hiedelemrendszer, szöveg, közösség. Esettanulmány Karancskeszi példáján. (Néprajzi Közlemények 27–28.)
- Gönczi Ferenc 1914: Göcsej, s kapcsolatosan Hetés vidékének és népének összevontabb ismertetése. Kaposvár: Szabó Lipót.
- Halász Péter 2005: A moldvai csángómagyarok hiedelmei. Budapest: General Press.
- Ilyefalvi Emese 2014: Ráolvasások B. Gyűjtemény a történeti forrásokból (1488–1850). (A magyar folklór szövegvilága II.) Budapest: Balassi Kiadó.
- Jankó János 1892: Kalotaszeg magyar népe. Néprajzi tanulmány Budapest.
- Jung Károly 1985: Táltosok, ördögök, garabonciások (Bevezetés népi hiedelmeink – babonáink – világába). Újvidék: Forum Könyvkiadó.
- Kálmány Lajos 1887: Mythologiai nyomok a magyar nép nyelvében és szokásaiban. A hold nyelvhagyományainkban. (Akadémikai Értekezések a nyelv- és széptudományok köréből. XIV/5.)
- Kálmány Lajos 1885: Boldogasszony, ősvallásunk istenasszonya. (Akadémiai Értekezések a Nyelv- és Széptudományok Köréből. XII/9.)
- Keszeg Vilmos 1999: Mezőségi hiedelmek. Marosvásárhely: Mentor Kiadó.
- Kiss Géza 1937: Ormányság. Budapest, Sylvester Könyvkiadó.
- Kovács Endre 1982: Doroszló hiedelemvilága. Újvidék: Forum Könyvkiadó.
- Körner Tamás 1970: Mutatvány a készülő magyar hiedelemmonda-katalógusból. B) A halál és a halottak. Ethnographia. LXXXI. 55–96.
- Luby Margit 1936: Bábalelte babona. Budapest: Magyar Könyvkiadó.
- Magyar Zoltán 2002: A mindentudó fű. Zoborvidéki mondák és hiedelmek. Dunaszerdahely: Lilium Aurum Kiadó.
- Magyar Zoltán 2003: A csángók mondavilága. Gyimesi csángó népmondák. Budapest: Balassi Kiadó. (Magyar Népköltészet Tára III.)
- Magyar Zoltán 2006: Népmondák a Medvesalján. Dunaszerdahely: Lilium Aurum Kiadó.
- Magyar Zoltán 2008: Népmondák Erdély szívében. Alsó-Fehér megye mondahagyománya. Budapest: Balassi Kiadó. (Magyar Népköltészet Tára VIII.)
- P. Madar Ilona 1967: Sárrétudvari hiedelmek. Néprajzi Közlemények. XII(1–2). 23–225.
- Pócs Éva 1964: Zagyvarékas néphite. (Néprajzi Közlemények IX/3–4.)
- Pócs Éva 1985–1986: Magyar ráolvasások, 1–2. Budapest: MTA Könyvtára.
- Pócs Éva 2014: Ráolvasások A.) Gyűjtemény a legújabb korból (1851–2012). Budapest: Balassi Kiadó. (A magyar folklór szövegvilága II.)
- Salamon Anikó 1987: Gyimesi csángó mondák, ráolvasások, imák. Budapest: Helikon Kiadó.
- Szabó Lajos 1975: Taktaszadai mondák. Budapest: Akadémiai Kiadó. (ÚMNGY XVIII.)
- Takács György 2001: Aranykertbe’ aranyfa. Gyimesi, hárompataki, úz-völgyi csángó imák és ráolvasók. Budapest: Szent István Társulat.
- Takács György 2004: Kantéros, lüdérc, rekegő. Hárompataki csángó hiedelemmondák. Budapest: Magyar Napló.
- Takács György 2015: Elindula boldogságos szép Szűz Mária. Ráolvasók a régi Csíkszékről. Budapest: L’Harmattan Kiadó. (Fontes Ethnologiae Hungaricae X.)
- Vajda László 1944: Csodálatos történetek pásztorokról és állatokról. Ethnographia. LV. 139–143.